Bursa OSB ve BOSİAD’ın Çevreye Duyarlı Sanayi Tesisi Yarışması kapsamında düzenlediği Çevreci Üretim panelinde, firmaların çevre alanında gerçekleştirdiği örnek uygulamalar anlatıldı.

Bursa Organize Sanayi Bölgesi ile Bursa Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (BOSİAD) işbirliğinde, Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği (BUİKAD) ile Balkan Rumeli Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BALKANSİAD) destekleriyle düzenlenen Çevreci Üretim panelinde, çevre altyapısını kurmuş, üretim ve hizmet faaliyetlerinde çevreci uygulamalar gerçekleştiren Bursa OSB firmalarının çalışmaları ele alındı.

KİRLETMEDEN DE ÜRETMEK MÜMKÜN

BTSO Konferans Salonu’nda düzenlenen panelin açılış konuşmasını yapan BOSİAD Başkanı Abdullah Bayrak, şunları söyledi:

“Bildiğiniz gibi bundan 3 yıl önce ‘Çevreci Üretim Temiz Gelecek’ sloganıyla yola çıktık. Bu kapsamda bölgemiz fabrikaları arasında Çevreye Duyarlı Sanayi Tesisi Yarışması düzenledik. 3. yarışmamızı da kısa zaman önce gerçekleştirdik. Biz bu yola kirletmeden ve tüketmeden de üretimin mümkün olduğunu göstermek ve çocuklarımıza temiz bir dünya bırakmak konusunda farkındalık yaratmak için. Gelinen noktada çok mutlu ve umutluyuz. Yarışmamız büyük ilgi gördü ve ses getirdi. Katılımcı sayısı her yıl arttı. Bu da gösteriyor ki dünyamız hızla kirlenirken bunun önüne geçebilmek için hâlâ bir umut var. Tam da bu yüzden daha duyarlı olmak zorundayız. Sanayileşmenin öncüsü Bursa OSB, temiz üretimin de öncüsü olacaktır.”

ÇEVRE YARIŞMASI BİRİNCİLERİ VE TEŞVİK ÖDÜLÜ SAHİBİ ŞİRKETLER SUNUM YAPTI

Abdullah Bayrak’ın konuşmasının ardından başlayan panelde Çevreye Duyarlı Sanayi Tesisi Yarışması’nda ödül alan şirketlerin temsilcileri, başarıya giden yolda yaptıkları çalışmaları anlattı. İletişim uzmanı ve eğitmen Şehzan Seçen’in moderatörlüğünde yapılan panelin ilk oturumunda; çevre yarışmasının birincileri İpeker Tekstil’den İdari Direktör Yardımcısı ve Sürdürülebilirlik Lideri Hande Altındağ, Beyçelik Gestamp’tan Çevre Uzmanı Ebru Erdoğan ve Martur Sünger ve Koltuk Tesisleri’nden Yönetim Sistemleri Uzmanı Merve Uykan birer sunum yaptı. İkinci oturumda da çevre yarışmasında teşvik ödülü sahibi şirketlerden Aktaş Hava Süspansiyon Sistemleri’nen AR-GE Mühendislik Yöneticisi Erhan Aksel, Korteks Mensucat’tan AR-GE Müdürü Nuran Bayram ve Formfleks Yalıtım Ürünleri’nden Çevre Uzmanı Emine Tefon birer sunum yaptı.

Konuşmacılara birer plaket takdiminin yapıldığı panelin son bölümünde Mavi Yeşil Danışmanlık firması yetkilisi Makbule Çetin tarafından Dijital Çevre Yönetim Sistemi ve Çevremizi Değiştiriyoruz Sosyal Sorumluluk Projesi hakkında bir sunum da yapıldı.