Bursa OSB sınırları içindeki Atatürk Endüstri Meslek Lisesi’nde BEBKA mali desteğiyle kurulan Endüstri 4.0 laboratuvarında sona gelindi. BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, BOSİAD Başkanı Rasim Çağan ve yönetim kurulu üyeleri ile çalışmaları yerinde inceledi.

BOSİAD’ın Milli Eğitim Bakanlığı ile imzaladığı protokol kapsamında sorumluluğunu üstlendiği bölge sınırları içindeki Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, BEBKA destekli “Üreten Bursa Gelişen Türkiye İçin Bursa Mesleki Eğitimi, Endüstri 4.0’a Hazırlanıyor” projesinde sona gelindi.

BOSİAD Başkanı Rasim Çağan ve Yönetim Kurulu üyeleri Selçuk Çelik, Özgür Şahin ve Orhan İğrek ile birlikte proje kapsamında okulda kurulan Endüstri 4.0 laboratuvarındaki çalışmaları yerinde inceleyen BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, projenin hızlı ve eksiksiz tamamlanmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

“MESEKİ EĞİTİMİN ÖNEMİNİN FARKINDAYIZ”

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan BOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Rasim Çağan, şunları söyledi: “Mesleki eğitimin Türkiye’nin geleceği olduğuna inanıyoruz. Sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücü potansiyelinin oluşturulmasında mesleki okullar çok önemli bir konumda bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığı ile imzaladığımız protokol sonrası, sanayi bölgemiz sınırları içinde bulunan Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin proje partneri olduk. Sanayinin ihtiyaçlarına vakıf, bilgisini ve kurgusunu devamlı güncelleyen bir eğitim ortamı yaratılmasına katkı sağlamak için çalışmalarda bulunduk. Bir yandan okulumuzun altyapısını iyileştirirken, bir taraftan da okul sonrası iş dünyasının beklentilerini iyi anlayan ve eğitim süresince bu beklentilere göre kendini hazırlayan gençlerin yetişmesi için, öğrencilerimizle ve öğretmenlerimizle temasımızı hiç koparmadık. Endüstri 4.0 uygulamalarının etkin biçimde deneyimlenerek öğrenilmesini sağlayacak olan laboratuvarın da öğrencilerin ve öğretmenlerin gelişimine büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

ALTYAPI SANAYİCİLERİN KATKILARIYLA TAMAMLANDI

Teknoloji ve makine donanımı Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) mali destek programı kapsamında temin edilen laboratuvarın mekânsal altyapısı ise BOSİAD üyesi sanayicilerin maddi, Bursa OSB’nin de teknik desteğiyle tamamlandı.

OKULU TERCİH EDEN ÖĞRENCİ SAYISI 3 KATINA ÇIKTI

Öte yandan, BOSİAD’ın mesleki eğitimi özendirme ve öğrencileri mesleki eğitime yönlendirme çabaları da sonuç verdi. Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sonrası geçtiğimiz yıl sadece 150 öğrencinin kayıt yaptırdığı Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, 2020 yılında bu sayı 3 kat artarak 436 öğrenciye ulaştı.