Bursa Organize Sanayi Bölgesi (Bursa OSB), BOSİAD ve Dünya Gazetesi işbirliğiyle düzenlenen Riskler, Fırsatlar ve Yeşil Mutabakat toplantısı BTSO ev sahipliğinde Bursalı sanayicilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Dünya Gazetesi (NBE) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ’ın moderatörlüğünde yapılan toplantıda, Ticaret Bakanlığı ticaret uzmanlarından Demet Işıl Karakurt, Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çiğdem Nas ve Dünya Gazetesi Yazarı Selin Arslanhan bilgi paylaşımları ile yeşil mutabakatın risklerine ve fırsatlarına dikkati çekti. Konuşmacılar, Yeşil Mutabakatın uygulanma sürecinde Avrupa Birliği’nin yanı sıra Türkiye ve Bursa’da da neler yapıldığına dair bilgiler verildi.

Riskler, Fırsatlar ve Yeşil Mutabakat toplantısının açılış konuşmasını yapan Bursa OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz “Geleceğe daha yaşanabilir bir dünya bırakmamız lazım. Çocuklarımızı küçük yaşta eğiterek çevreci bireyler haline getirmeliyiz ki yarın nereye giderlerse gitsinler yaşanabilir bir dünya bıraksınlar. Bu da bir zekattır. İnsanlığa faydalı olmalıyız” dedi.

BOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Rasim Çağan da, “2026 yılında devreye girecek, AB karbon nötr uygulaması sonucu rekabetçiliğimiz ve kârlılığımız önemli ölçüde etkilenecek. Hazırlıklı olursak fırsat, hazırlıklı olmazsak riskler ile karşılaşacağız” diye konuştu.