BOSİAD’ın bu yıl 2’incisini düzenlediği ve tüm OSB’lere açtığı Çevreye Duyarlı Sanayi Tesisi Yarışması’nda ipi göğüsleyen Karsan, Akbaşlar Tekstil ve Oerlikon Balzers görkemli bir törenle ödüllerini aldı.

BOSİAD’ın, Vali Münir Karaloğlu’nun önerisiyle bu yıl Bursa’daki tüm OSB’lere açtığı Çevreye Duyarlı Sanayi Tesisi Yarışması’nın ödülleri sahiplerini buldu. Çevreye Kirletici Etkisi Yüksek Olan Tesisler kategorisinde Karsan, Çevreye Kirletici Etkisi Olan Tesisler kategorisinde Akbaşlar Tekstil ve İzin-Lisans Muafiyeti Olan Tesisler kategorisinde de Oerlikon Balzers birinci oldu.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın destekleriyle Çevre Haftası kapsamında 1 Haziran’da Hilton Otel’de gerçekleştirilen görkemli tören Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektörü Prof.Dr. Yusuf Ulcay, Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Mehmet Çopur, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve çok sayıda sanayici de hazır bulundu.

Ödül töreninde yaptığı açılış konuşmasında dünyada doğal kaynakların her geçen gün tükendiğine dikkat çeken BOSİAD Başkanı İlker Oral, temiz su, hava ve enerjinin ülkelerin ajandalarında çözüm bulunması gereken sorunların başında yer aldığını dile getirdi. Çevre sorunlarına karşı son yıllarda giderek artan bir duyarlılık olduğunu dile getiren Oral, geçen yıl Bursa OSB sınırları içinde BOSİAD olarak başlattıkları ‘Çevreye Duyarlı Sanayi Yarışması’nı Bursa Valiliği, BTSO, Bursa OSB ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün de desteğiyle bu yıl kentteki tüm OSB’lere açtıklarına vurgu yaptı. Başkan Oral, “Geçen yıl biz bir kartopu yuvarladık ve gördük ki bu kartopu büyüyor” diye konuştu.

KAYBEDENİ OLMAYAN YARIŞMA

????????????????????????????????????

BOSİAD Başkanı Oral, şöyle devam etti:

“Bizler, bu şehirde üretiyor, bu şehirde kazanıyoruz. Ve çok sevdiğimiz bu şehrin her değeri ile daha ileriye taşınması için kafa yoruyoruz. Üretmek birinci önceliğimiz. Kirletmeden üretmek ise hedefimiz. Bu hedef doğrultusunda neler yapabileceğimiz konusunda BOSİAD Yönetimi olarak fikirlerimizi ve enerjimizi ortaya koyduk. Bursa Valiliği, Bursa OSB, BTSO ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün de desteğiyle, bugün 2.’sini düzenlediğimiz bu yarışma ortaya çıktı. Geçen yıl yarışmamız Organize Sanayi Bölgesi içerisindeki fabrikalar arasında düzenlendi. Her fırsatta dile getirdiğimiz gibi ilk amacımız sanayi-çevre ilişkisi konusunda bir farkındalık yaratmaktı. Ve katılımın yoğunluğundan da amacımıza ulaştığımızı görüyorum. Bursa’nın ilk OSB’sinin yine bir ilke imza atmasından büyük gurur duyuyorum. Ses getiren ilk yarışmamızın ardından Sayın Valimiz, yarışmamızın Bursa’daki tüm OSB’lere açılarak genişletilmesini önerdi. Bizler de bu öneri doğrultusunda çalışmalarımızı yaptık ve BTSO’nun da desteği ile yarışmamızı bu yıl tüm OSB’lere açtık. Yarışmamıza gösterilen büyük ilgi ve yoğun katılım doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Jürimiz, titiz bir çalışma ile 3 ayrı kategoride birinci olan tesislerimizi belirledi. Bu gece onları ödüllendireceğiz. Etkinliğimizin ismi yarışma ama bence kaybedeni olmayan bir yarışma. Yarışmamıza katılan bütün firmalarımız çevreye olan duyarlılıklarını katılım sağlayarak göstermiş oldular. Sonuçta tek kazanan Bursa ve çocuklarımız olacak. Çünkü başka Bursa yok. Hep birlikte elele vererek Bursa’mızın yeşilini koruyacağız.”

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay da, kentin tüm dinamikleriyle birlikte çevre konusunda da çok önemli bir projenin hayata geçtiğini söyledi. Bursa iş dünyasının çatı kuruluşu olarak çevreye duyarlı büyüme odaklı üretim modelini firmalara uyarlamak adına ‘Yeşil Büyüme Projesi’ni ortaya koyduklarını ifade eden Başkan Burkay, kentin ortak aklını ‘Çevre ve Temiz Üretim Konseyi’nde buluşturduklarını belirtti. İbrahim Burkay, Konsey çalışmaları doğrultusunda Bursa’ya Enerji Verimliliği Merkezi’ni kazandırdıklarını, Enerji Ajansı kurulmasına dönük çalışmaların da hızla sürdüğünü dile getirdi.

“TÜM FİRMALARIMIZ ÖDÜLÜ HAK EDİYOR”

Başkan Burkay, Bursa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Uludağ Üniversitesi ve sanayi bölgeleri ile birlikte sürdürülebilir dünya ve küresel iklim değişikliğine karşı Birleşmiş Milletler liderliğinde Paris’te imzalanan anlaşmanın gereklerini hızla yerine getirmek adına Türkiye’de ilk defa Bursa’da ‘Temiz Üretim İşbirliği Protokolü’ne imza attıklarını da hatırlattı. BTSO’nun destekleriyle BOSİAD tarafından başlatılan yarışmanın firmalarda önemli bir farkındalık oluşturduğunu kaydederek, “İnşallah önümüzdeki yıldan itibaren Çevre ve Temiz Üretim Konseyi’mizin öncülüğünde Bursa’daki çevreci kuruluşlarımızı onurlandırmak amacıyla bu anlamlı yarışmayı BTSO liderliğinde gerçekleştireceğiz. Böylesine anlamlı bir yarışmaya katılan firmalarımızın hepsi ödülü fazlasıyla hak ediyor. Tüm firmalarımıza çevre konusundaki hassasiyetlerinden ve gösterdikleri üstün gayretten ötürü şükranlarımı sunuyorum” dedi.

“ÇEVRE KUTSAL BİR DEĞERDİR”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise, çevre konusunda çok sayıda projeye ve yatırıma imza attıklarını ifade ederek, “Üretim sihirli bir kelime. Üretim, büyümek ve güçlü ülke olmak için önemli bir unsur. Bu konuda dünya da büyük bir üretim yarışı içerisinde. Şunu unutmayalım, çevre kutsal bir değerdir. Bizler bu dünyanın tüm nimetlerini kullanıyoruz. Ama bizden sonrakiler de bu dünyada yaşayacak. Bu konuda herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi lazım” diye konuştu.

Vali Yardımcısı İbrahim Avcı ise ‘Çevreye Duyarlı Sanayi Tesisi Yarışması Ödül Töreni’ne katılan tüm firmalara çevre konusundaki duyarlılıklarından ötürü teşekkür etti.

“YARIŞMANIN ÜLKE GENELİNE YAYILMASI TEMENNİMİZ”

Öte yandan Bursa OSB Başkan Vekili Baran Çelik de, Türkiye’de planlı sanayileşmenin ilk örneği olan Bursa OSB’de 250 firmanın faaliyet gösterdiğini, bölgede 50 bine yakın istihdam sağlandığını ve 5 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştiğini kaydetti. Çelik, “Bu performansı da çevrenin korunmasına azami ölçüde özen göstererek yapıyoruz. Çevrenin korunması geleceğimiz için büyük önem taşıyor. Bu kapsamda bu yıl yarışmamız atılım gerçekleştirerek, Bursa’daki bütün OSB’lere açıldı. Bu etkinliğin ülke geneline yayılması en büyük temennimizdir” dedi.

ÇEVRE OSCARLARI SAHİPLERİNİ BULDU

Konuşmaların ardından ‘Çevreye Kirletici Etkisi Yüksek Olan Tesisler’ kategorisinde birinci olan Karsan Otomotiv San. ve Tic. AŞ.’nin ödülünü Mühendislik ve Teknoloji Müdürü Tayyar Tuğutlu, ‘Çevreye Kirletici Etkisi Olan Tesisler’ kategorisinde birinci olan Akbaşlar Tekstil Enerji San. ve Tic. AŞ.’nin ödülünü AR-GE Merkezi Müdürü Seda Gündoğan, ‘İzin-lisans Muafiyeti Olan Tesisler’ kategorisinde birinci olan Oerlikon Balzers Kaplama San.ve Tic. Ltd.Şti.’nin ödülünü ise Genel Müdür Uğur Urkut aldı. Katılım gösteren tüm firmalara da teşekkür plaketi verildi. Programda ayrıca BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Vali Yardımcısı İbrahim Avcı’ya çevreye duyarlı çalışmalarından dolayı ‘Çevre Özel Ödülü’ verildi.