BOSİAD Başkanı Rasim Çağan ve Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Şahin, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saim Kılavuz’u ziyaret etti. Görüşmede, kurumlar arası işbirlikleri ele alındı.

Sanayi-üniversite işbirliği kapsamında BOSİAD tarafından bugüne kadar gerçekleştirilen çalışmalar ve gündemdeki projeler hakkında Rektör Klavuz’a bilgi veren BOSİAD Başkanı Rasim Çağan, “BOSİAD olarak temel önceliğimiz, bölge sanayicilerimizin sorunlarının çözümüne destek olmak ve bölgemiz şirketlerinin daha iyi koşullarda hizmet verebilmelerini sağlamak. Aynı zamanda, her türlü eğitim, sağlık ve sporu destekleyerek Bursa’nın, dolayısıyla da ülkemizin ekonomik ve sosyal alandaki gelişimine katkı koymak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu dönemin en önemli konuları ise mesleki eğitim ve çevre. BOSİAD olarak ülke ekonomisine nitelikli iş gücü yetiştiren mesleki okulların, son yıllarda azalan itibar ve önemine dikkat çelmek ve bu konuda farkındalık yaratmak adına birçok faaliyette bulunduk. Çünkü sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücü potansiyelinin oluşturulmasında bu okullar büyük önem taşıyor. Amacımız, sanayinin ihtiyaçlarına vakıf, bilgisini ve kurgusunu devamlı güncelleyen bir eğitim ortamı yaratılmasına katkı sağlamak” dedi.

“KAYNAKLARIMIZI KORUMAMIZ GEREKİYOR”

Çevre konusunun da mesleki eğitim kadar önemli olduğunu kaydeden Çağan, “Kaynaklarının koruması ve gelecek nesillere daha temiz, daha yeşil bir Bursa bırakmamız gerekiyor ve burada sanayiye büyük görevler düşüyor. Bu yüzden bölgemizdeki sanayi kuruluşları arasında çevre bilinci ve farkındalığı artırmak amacıyla bir Çevre Yarışması düzenliyoruz. Bu farkındalığın tüm Bursa’ya yayılmasını da çok önemsiyoruz” diye konuştu.

Rasim Çağan konuşmasında, “Şu an arasında üniversiteli gençlerin de olduğu 1999’dan sonra doğan Z kuşağı, teknoloji çağını yaşadığımız bu süreçte iletişim araçlarını da çok iyi kullanarak yakın gelecekte Türkiye’nin sosyal ve ekonomik hayatını yeniden şekillendirecek. Bizler de birkaç yıl içinde Z kuşağını fabrikalarımızda göreceğiz ve belki de onlar bize birçok yeni ufuk açacaklar. Özellikle iş dünyası ve Z kuşağının arasındaki adaptasyon sorunlarını gidermemiz gerekiyor. Çünkü geleceği birlikte inşa edeceğiz” diye konuştu.

BOSİAD’a örnek projelerinden dolayı teşekkür eden Rektör Kılavuz da, “Üniversite olarak çalışmalarınıza destek vermekten büyük mutluluk duyarız. Bu noktada elimizden gelen ne varsa yapmaya hazırız. Birlikte yol almaktan memnuniyet duyarız” dedi.