Türkiye’nin ilk OSB’sinde faaliyette bulunan iş adamlarının oluşturduğu BOSİAD’da değişim büyük yankı yarattı. Başkan Faik Çelik, ağabeylik yapıp görevi gençlere devredeceğini söyledi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası salonunda gerçekleştirilen ve tek listeyle gidilen Genel Kurul’da Bursa sanayinin yakından tanıdığı, BOSİAD’ın da kurucu ekibinde yer alan Faik Çelik’in başkan seçilmesiyle yeni bir sayfa açıldı. Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nin BTSO’ya bağlı bir kurum olarak faaliyet göstermesinden rahatsızlık duyan sanayicilerin başında gelen Çelik, OSB yönetimini BTSO Meclis Üyeleri yerine sadece OSB’ye üye sanayicilerin seçmesine büyük katkı koydu. Meclis’ten geçen özel bir kanun maddesi ile Bursa OSB’yi, BTSO’dan ayırmayı başaran grubun içerisinde yer alan Faik Çelik, Türkiye’nin en köklü organize sanayi bölgesi çatısı altında kurulan ve kısa adı BOSİAD olan Bursa Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri ve İş Adamları Derneği’ne, kendi deyimiyle ‘ağabeylik’ yapması için gelen teklifi geri çevirmediğini söyledi.

‘Devamlılık esasını benimsiyoruz’

Bölgeyi daha işler hale getirmek için kolları sıvayan ve ilk icraat olarak üyeleri bir araya getirip kaynaştırmayı hedef alan Faik Çelik, bir dönem başkanlık yaptıktan sonra BOSİAD’ın yönetimini gençlere bırakacağının altını çizdi. BOSİAD’ın yönetim kuruluna seçilmekten son derece gurur duyduğunu söyleyerek kendisini göreve layık gören tüm üyelere teşekkür eden Çelik, derneğin kısa süre önce kurulmuş olmasına rağmen üye sayısı ve yapılan faaliyetlerle hızlı yol aldığını dile getirdi. Artan üye sayısının BOSİAD’a duyulan ilginin en açık göstergesi olduğunu kaydeden Çelik, geçen dönemde çok önemli adımlar atıldığını da belirterek, bu dönemde de devamlılık esasını benimseyerek geçmiş dönemde başlanılan projeleri layığı ile tamamlayacaklarını ifade etti.

‘OSB Yönetimi’yle birliğimiz büyüyecek’
BOSİAD Başkanı Faik Çelik, sanayicilerin sıkıntılarını dile getirmek ve çözüm bulmak konusunda daha aktif olacakları bir dönem yaşayacaklarını da söyledi. Her türlü işbirliğine açık olduklarına vurgu yapan Çelik, “Amacımız OSB Yönetimi’yle birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek, bölgemizi dünya standartlarına taşımaktır” şeklinde konuştu. “Sizlerden aldığımız güç ile demokratik, şeffaf sorumluluk ilkeleri doğrultusunda yönetim kurulu arkadaşlarımla birlikte çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diyen Çelik, tüm üyelerin dernek çalışmalarına katkı ve desteklerini beklediklerini söyledi.

BOSİAD’ın yeni yönetimi

BOSİAD Genel Kurulu’nda Yönetim Kurulu Asil Üyeleri olarak Faik Çelik, Abdullah Bayrak, İlker Oral, Ali Hadi Türkay, İhsan İpeker, Ahmet Parseker, Yavuz Yiğit, Turgut Şahin, Hasan Candan, Murat Yuvakuran, Tayfur Coşkunüzer seçildi. Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri ise; Ali Türkün, Y. Oğuz Türkel, Osman Yıldız, Ali Erdal Düzgüner, Meltem Turan, Sait Yılmaz, Nuri Körüstan, Haluk Diniz, Orhan İğrek, Necat Akınoğlu ve Hilmi Gülcemal oldu. Denetleme Kurulu Asil Üyeleri H. Ferit Sünneli, Rasim Çağan ve Abdullah Burkaydan oluşurken, Denetleme Kurulu Yedek Üyeleri Sami Çümen, Mehmet Emin Kuyu ve Müfit Karademirler oldu. Haysiyet Divanı’na ise Muhammet Etkeser, Erol Özkayan ve Türker Çilingir seçilirken, Haysiyet Divanı Yedek Üyeliklerine Vehbi Varlık, Nuri Özdemirel ve Mustafa Bektaş seçildi.